תובענות ייצוגית

מדי יום אנו שומעים או קוראים במדורי המשפט שהוגשה תביעה ייצוגית כנגד חברה מסויימת, מהי בעצם תובענה ייצוגית? מי יכול להגיש אותה? מה הם התנאים לאישור תביעה כייצוגית? על כל אלה ועוד ברשימה שלפניכם.

מטרתו של חוק תובענות ייצוגיות לקבוע כללים לענין הגשה וניהול של תובענות ייצוגיות, לשם שיפור ההגנה על זכויות 'האזרח הקטן' אשר ברוב המקרים לא ישתלם לו להגיש תביעה כנגד עוולה שגרמה לו חברה מסוימת.
מהי תביעה ייצוגיות?
מטרתו של חוק תובענות ייצוגיות לקבוע כללים לענין הגשה וניהול של תובענות ייצוגיות, לשם שיפור ההגנה על זכויות 'האזרח הקטן' אשר ברוב המקרים לא ישתלם לו להגיש תביעה כנגד עוולה שגרמה לו חברה מסוימת.

תביעה ייצוגית היא למעשה תביעה המוגשת על ידי אדם בודד שהוא 'התובע המייצג' בגין עוולה שנגרמה לו, כגון גבית סכום מסויים של כסף מעבר לסכום אותו הוא מחויב לשלם או בגין כל עוולה אחרת שנגמרה לו, ואותה עוולה נעשתה כלפי מספר רב של אנשים, התובע המייצג מבקש מבית המשפט להכיר בו ובתביעתו האישית כתביעה המייצג את כלל האנשים כלפיהם נעשתה אותה עוולה.
מהם התנאים להגשת תביעה ייצוגית?
התובענה מעוררת שאלות המשותפות לכלל הקבוצה והגשת התביעה כייצוגית היא הדרך היעילה להכרעה בשאלה המשותפת לכלל חברי הקבוצה.

תנאי נוסף הוא שייצוג חברי הקבוצה יהיה בצורה הולמת ובתום לב.
למה לי להגיש תביעה ייצוגית?
המחוקק ראה צורך בתגמול התובע הייצוגי שמרים את הכפפה עבור כלל הנפגעים, ועל כן איפשר המחוקק לבית המשפט לפסוק גמול לתובע המייצג שישולם לו על ידי החברה הנתבעת על מנת לעודד צרכנים אכפתיים למנוע מחברות מסחריות או מרשויות המדינה לגבות כספים שלא כדין.
האם עלי לשלם לעו"ד על מנת להגיש תביעה ייצוגית?
בדומה לגמול שמשולם לתובע הייצוגי גם כאן המחוקק איפשר לבית המשפט לפסוק שכר טרחה לטובת עורך הדין שמגיש את התביעה מבלי שהתובע הייצוגי יישא בעלותו שכר טרחתו מתוך מטרה לעודד הגשת תביעות ייצוגיות לתיקון עוולות כלפי ציבור הצרכנים.

לדוגמה, עו"ד שמעון גיגי הגיש תביעה ייצוגית כנגד רשת מרכולים אשר גבתה 10 אג' לשקיות ניילון, את התשלום שהיא גובה עבור השקיות הסבירה החברה בכך שהוראות חוק השקיות מחייב גם אותה, על אף שהחוק אינו חל עליה, כך במקום להעביר את הכספים שמתקבלים בעבור רכישת השקיות שילשלה החברה את הכספים לכיסה במקום להעבירם לקרן לשמירת נקיון כפי שנוהגות הרשתות עליהם חל החוק.

בהסדר פשרה שאושר על ידי בית המשפט נקבע כי הרשת תחלק כפיצוי לציבור לקוחותיה 80,000 סלים רב פעמיים בשווי של 3 שקלים, ותשלם 10,000 ₪ כגמול לתובע המייצג.

עוד מאמרים בנושא: תובענות ייצוגית

אין עוד מאמרים בנושא

צור קשר

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו לנו הודעה דרך הטופס המקוון ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.

מאמרים אחרונים