Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 26 ביקורות
js_loader

ייצוגית וולט

כמעט כל חברה גדולה נתקלת בזה. תביעות ייצוגיות. מה זה אומר בדיוק? מה קרה בתביעה ייצוגית וולט? למה צריך עורך דין לענייני תביעות ייצוגיות לפני שפותחים בהליך? ועוד יותר למה הוא נדרש במהלכו? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

לפני הכל – מה זה אומר תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית, או בשמה המשפטי יותר, "תובענה ייצוגית", היא מקרה שאדם שנפגע מגוף מסוים, זה יכול להיות חברה גדולה, יכול להיות בנק, ויכול להיות רשות ממשלתית או מקומית. האדם הזה, שלא נגרם לו נזק גדול, תובע בשם קבוצה של מספר נפגעים. מכיוון שמדובר בנזק קטן, הוא לא יכול להגיש את התביעה רק בשם עצמו, ולכן מגיש עבור הקבוצה כולה. אפשר לציין שהוא מקבל פיצוי מוגדל במעט עבור הטרחה שלו כמגיש התביעה. יתרון נוסף של התובענה הייצוגית הוא בכך שנחסכות עלויות רבות, שהיו מוטלות על כל אחד מהנפגעים אם היו תובעים לבדם. המטרה של מוסד התובענה הייצוגית הוא לפתור כשל בו בעצם כן נגרם נזק, אפילו נזק רב, אבל הוא התפזר על פני מספר רב של נפגעים. ההליך מאפשר לאזרח אחד, לתבוע בשם רבים. במצטבר, סכומי הפיצויים יהיו כנראה משמעותיים. עורך דין שמעון גיגי, יכול להרחיב עבורכם, אם ברצונכם לשמוע עוד על תובענות ייצוגיות.

 

את מי ניתן לתבוע בתביעה ייצוגית? ואיך ייצוגית וולט קשורה לעניין?

חוק תובענות ייצוגיות, מפרט בתוספת השנייה והשלישית בו את הנושאים השונים בהם ניתן להגיש תביעות ייצוגיות. שימו לב, שמומלץ מאוד, כבר בשלב זה, לפנות למשרד כמו משרד עורכי דין שמעון גיגי, להתייעצות אם העילה בגינה אתם רוצים לתבוע תביעה ייצוגית אכן מתקיימת.

 

אז מה הנושאים הרלוונטיים?

  • תביעות צרכניות – אפשר להשתמש בחוק תובענות ייצוגיות, בשילוב עם חוק הגנת הצרכן, ולהגיש תביעות במקרים כמו, חוסר הלימה בין ההבטחה על גבי האריזה למוצר עצמו. הבטחה למבצע שלא מומש, או צרכן שזיהה הטעיה של לקוחות בידי עסק.
  • ביטוח או קופת גמל – במקרה שחברת הביטוח שלכם, או חברת ההשקעות שדרכה אתם חוסכים בקופת גמל, גבתה דמי ניהול חריגים, או למשל אירוע ביטוחי שהחברה לא מוכנה לכסות, אלו בדיוק ההזדמנויות לתביעה ייצוגית.
  • תביעות נגד בנקים – הבנקים הם גוף שנתבע פעמים רבות בתביעות ייצוגיות, למשל במידה ונגבתה עמלה שלא כדין, או בנק שמסרב ליתן שירות במקום מסוים.
  • ניירות ערך – אם יש חברה ציבורית שמסתירה מידע מהציבור, אם מדובר במידע שיש לו השפעה על המניות, יש מקום לתביעה ייצוגית.
  • תביעת עובדים כנגד מעסיק – כמו התביעה הייצוגית וולט, עליה נפרט מיד. עובדים יכולים להתאגד ולהגיש תביעה ייצוגית נגד מקום עבודה.

 

אז מה הקשר לתביעה ייצוגית וחברת וולט?

לאחרונה פורסם שבית הדין הארצי לעבודה ידון בערעור של חברת המשלוחים wolt על החלטה של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, שהכיר בייצוגיות התביעה כנגד החברה לצורך הכרה ביחסי עבודה עם השליחים של החברה. מה זה אומר? עו"ד שמעון גיגי ידע להסביר לכם מצוין, אך באופן כללי, צריך להבין שהשליחים של חברת wolt פועלים תחת החברה כמו "פרילנסרים", ומעמדם אינו ברור כלל מבחינת החוק ודיני העבודה. רבים מהעובדים עובדים תחת החברה כעוסק מורשה או עוסק פטור. השליחים הולכים לבצע הזמנות מתי שהם רוצים, מקבלים את התשלום, עבור כל משלוח שאפליקציית wolt שלחה אליהם. השליחים לא מועסקים בעצם על ידי החברה, ומשום כך לא מקבלים את הזכויות שיש לכל עובד שכיר בחברה. מצד שני, הם גם לא עצמאיים, הרי אופי העבודה, צורת התגמול, לא נקבעים על ידם. הם גם לא יכולים להעסיק תחתם עבדים.

 

מה אומרת ייצוגית וולט?

התביעה, שנידונה ביוני 2023 בבית הדין לעבודה, הוגשה כבר באוגוסט 2020, על ידי עובד שעבד בוולט. סכום התביעה הוא 24 מיליון ₪, והעובד בעצם דורש שהחברה תכיר בשליחים כעובדים שמועסקים אצל החברה. בכך, הם יזכו לשכר מינימום וזכויות סוציאליות שונות.  התביעה גם התייחסה לדיני העבודה וטענה שהסיבה שwolt מתייחסת לשליחים כעצמאיים, מאפשרת לה להימנע מתשלום זכויות סוציאליות בסיסיות, ועקיפת חוקי המגן השונים.

 

כמה מילים על הליך התביעה הייצוגית

הליך תביעה ייצוגית מורכב ממספר שלבים, ויש להכיר אותם, בטרם נפרט כיצד מסתיים הסיפור:

השלב בהליך הסבר
בדיקת עילה בשלב זה, עוד לפני שמתחילים בכלל את ההליך, עליכם לבחון האם האירוע שהתרחש אכן היה בניגוד לחוק. עו"ד שמעון גיגי יוכל לבדוק עבורכם האם עומדת לכם עילה לתביעה ייצוגית.
בדיקת פנקס התובענות הייצוגיות עליכם לבחון האם כבר הוגשה תביעה ייצוגית דומה בעבר. פנקס התובענות הייצוגיות נמצא באתר "נט המשפט", וכולל שם את כל התובענות משנת 1999.
נאותות התובע כל אדם יכול להגיש תביעה. אך מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין תביעה ייצוגית לפני. למה? עליכם להיות חלק מקבוצה של נפגעים, ובנוסף, נערכת לכם כתובעים בדיקה על מנת לדעת האם אכן עושה זאת בתום לב.
הגשת התביעה לבית המשפט זה שלב קריטי, שמפוצל לשניים. קודם כל, עליכם להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית. רק אחרי שבית המשפטי יקבע שהתקיימו התנאים המקדמיים ויאשר את הבקשה לנהל את התביעה כתביעה ייצוגית, יתחיל הדיון בתביעה עצמה.
הערכת היקף הנזק כבר בשלב שלפני ולאחר אישור התביעה, בית המשפט בודק מה הנזק שנגרם.

לבסוף, אחרי אין ספור דיונים, בהם נשמעו טענות הצדדים. כאשר חלק מהצדדים היו גם ארבעה שליחים שהתנגדו לתובענה הייצוגית, ולא רצו להיחשב כעובדים של החברה. בית הדין לעבודה בתל אביב קיבל את הבקשה לתביעה ייצוגית. כך כתבה השופטת אריאלה גילצר – כץ: "לאחר שסקרנו את המבחנים לקביעת יחסי עבודה נראה כי מירב המבחנים במבחן המעורב מתקיימים במבקש (השליח שתבע), וניתן לקבוע בשלב זה כי קיימת אפשרות סבירה שייקבע כי התקיימו יחסי עבודה". אז כאמור, זו הייתה התוצאה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בבית הדין הארצי לעבודה עדיין לא נתנה הכרעה לאחר הדיון שנערך ביוני, והציפיות גדולות מאוד.

השאלה העיקרית שנידונה בתביעה ייצוגית וולט, מסביר עו"ד שמעון גיגי, היא שאלה יותר עקרונית בנושא ההעסקה בחברות פלטפורמה. כלומר, חברות שמתבססות על מודל העסקה שונה מבעבר, בו הן נותנות שירותים דרך עובדים, שהם לא בהכרח עובדים שכירים שלהם. הרגולציה בתחום כלכלת הפלטפורמה מתפתחת בכל העולם, והשאלה הגדולה היא האם מדובר בהתערבות פטרנליסטית מטעם דיני העבודה ביחסי חברות ועובדים פרי לנסרים, הרוצים חופש לבחור את עבודתם, סדר יומם, גם ללא תנאים בסיסיים, או שמא דווקא הסדרה לגיטימית של זכויות בסיסיות של עובדים, עקרון חשוב בדיני העבודה.  כך, התביעה הייצוגית הזו, בעצם מבקשת הכרה חדשה ביחסי עבודה בכלכלת פלטפורמה בישראל. זו הסיבה, שמדובר בתביעה ייצוגית שאינה עוסקת רק בפיצוי לנפגעים, הכרעה בתביעה, תגרור משמעויות כלכליות רבות.

עורך דין תביעות ייצוגיות יסביר לכם, שעולם התובענות הייצוגיות הוא עולם מרתק, יש לו השלכות גם לחיי הפרט, וזכויותיו, אך גם השלכות רוחביות עם שאלות כלכליות מרתקות. ההליכים בנושא התובענות הייצוגיות, דורשות ידע משפטי נרחב, וזה בדיוק מה שיספק לכם עורך דין שמעון גיגי. אין מדובר בעוד הליך משפטי שנגמר תוך מספר ימים. הליכים של תובענות ייצוגיות, נמשכים שנים רבות. גם הייצוגית כנגד חברת wolt, גם אם תאושרר בבית הדין הארצי, תארך עוד מספר שנים, שבהן עדיין העובדים יהיו עצמאיים ללא זכויות. 

משרד עורכי דין שמעון גיגי, יסביר לכם, שהעיקר הוא המקצועיות והניסיון, וכמובן, יחס אישי מצד העורך הדין המייצג. כאמור, מדובר בהליכים מורכבים במיוחד, עם השלכות כלכליות רחבות, וסכומי פיצויים גבוהים, כך שמומלץ לכם מאוד להשקיע בעורך דין שמבין בתחום, על מנת שזה ידאג לאינטרסים שלכם בצורה הטובה היותר. זכרו, תובענה ייצוגית היא לא עניין של אדם פרטי, אלא מייצגת ציבור שלם, שרוצה את הכסף שלו חזרה, ובעיקר, רוצה להרתיע את החברות השונות, ולשלוח להן מסר שהן תשלמנה על טעויות, או מעשים, שאינם בדיוק לפי החוק שהן עושות.

לסיום, תובענה ייצוגית היא הליך לא קל, חברות רבות, גם חברת wolt, מתמודדות מול מספר תובענות ייצוגיות בכל רגע נתון. בסוף, לקוח שיש לו טענות טובות, וידע לשטוח אותן כראוי בפני בית המשפט, כנראה יזכה לסעד מטעם בית המשפט, לבסוף.

ייצוגית וולט
ייצוגית וולט
לשיתוף לחצו:
תרצה לחזור לחלק מסוים בעמוד
מחבר המאמר
שמעון גיגי עורך דין
עורך דין שמעון גיגי

המחבר הוא עורך דין מקצועי לענייני תובענות ייצוגיות, ביטולי הגבלות, דיני עבודה, חברות ומקרקעין. ייצוג לקוחות בבית משפט, ייעוץ מקצועי, וליווי אישי, הם העקרונות המובילים של המשרד, אשר צבר הצלחות לא מעטות ברבות השנים. מוזמנים להצטרף להצלחה.

מאמרים נוספים בנושא תביעות ייצוגיות
מהי תביעה ייצוגית

מהי תביעה ייצוגית התביעה הייצוגית היא כלי חשוב המאפשר לאדם בודד לייצג קבוצה שלמה מבלי לבקש את רשותם ולהגיש תביעה משפטית אחת כנגד חברה או

קרא עוד
תביעה ייצוגית פנגו

תביעה ייצוגית היא מכשיר המעניקה מערכת המשפט בידי היחיד או האזרח הקטן על מנת לטפל בעוולות המתבצעות על ידי גורמי שלטון או גופי ענק אשר

קרא עוד