Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 26 ביקורות
js_loader

ביטול הגבלה

אם חשבון הבנק שלכם הוגבל עקב צ'קים חוזרים, אתם לא לבד. ישראלים רבים חווים כיום את אותה בעיה. למרבה המזל, קיימת אפשרות להסיר את ההגבלה במהירות, על ידי הגשת ערעור בעזרת עו"ד המתמחה בביטול חשבון מוגבל. בסקירה חשובה זו נדון בהוראות סעיף 10 לחוק שיקים ללא כיסוי, המאפשר לפנות לבית משפט ולבקש את ביטול הגבלת חשבון הבנק.

באילו נסיבות מתעורר הצורך בביטול הגבלה בחשבון הבנק?

חוק צ'קים ללא כיסוי תשמ"א 1981, נועד להרתיע אנשים ועסקים במדינת ישראל מלפזר צ'קים בהיעדר יתרה מספקת בחשבונות הבנק שלהם. בכך שואף המחוקק לעודד התנהלות כלכלית אחראית ולהגביר את מהימנות השימוש בצ'קים כאמצעי תשלום.

סעיף 2(א) לחוק זה קובע שיש להגביל חשבון בנק בנסיבות שבהן נדחו או חזרו 10 שיקים שהוצאו ממנו, תוך תקופה של 12 חודשים, ובתנאי שחלפו 15 ימים לפחות בין סירוב הצ'ק הראשון והאחרון. במצב כזה מתעורר הצורך בביטול ההגבלה בחשבון.

מה ניתן לעשות לשם ביטול הגבלה בחשבון?

אם חשבון הבנק שלכם הוגבל, יש כמה צעדים שתוכלו לנקוט כדי לנסות לפתור את הבעיה:

  • צרו קשר עם הבנק: פנו לבנק שלכם כדי להבין את הסיבה להגבלה ומה הצעדים שעליכם לנקוט כדי להסיר אותה.
  • ספקו כל תיעוד מבוקש: הבנקים עשויים לדרוש מסמכים מסוימים כדי לאמת את זהותכם ואת פרטי החשבון המוגבל. הקפידו לספק להם את כל מה שהם צריכים בהקדם האפשרי.
  • הגישו ערעור: אם אתם סבורים שההגבלה אינה מוצדקת, תוכלו לערער על ההחלטה. לשם כך, הקפידו לספק מידע ותיעוד רלוונטי שיתמכו בטענותיכם.

ראוי לציין שבהתאם לסיבת ההגבלה, תהליך הסרתה באופן עצמאי מול הבנק עלול להתברר כמורכב, ממושך ואף בלתי אפשרי. לכן  אם אתם חשים שזכויותיכם בבנק הופרו או שההגבלה אינה מוצדקת, ייתכן שתרצו לפנות לייעוץ מול עו"ד מנוסה המתמחה בביטול הגבלה כדי לבחון את ההיתכנות לבטל את ההגבלה שלכם והסעדים שהחוק מעמיד לרשותכם בהקשר זה.

 

הדרך היעילה ביותר לביטול הגבלה על חשבון הבנק

ברגע שנודע לכם על ההגבלה על חשבון הבנק שלכם, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המצב, היא להתייעץ עם עו"ד שזה תחום המומחיות שלו, לשם הגשת בקשת ביטול הגבלה בהתאם להוראות החוק וללא דיחוי. נוכח ההשלכות המשמעותיות של חשבון בנק מוגבל והפגיעה הקשה במוניטין של לקוח מוגבל בבנק, במיוחד עבור לקוח עסקי, סעיף 10(א) לחוק שיקים ללא כיסוי מאפשר להגיש ערעור לבית משפט השלום.

על ידי הגשת ערעור בתוך מסגרת הזמן המוגדרת, תוכלו לעכב את ההגבלה בחשבון הבנק שלכם עד למועד הדיון.

עילות אפשריות לבקשת ביטול הגבלה בחשבון

לקוח בבנק שחשבונו הוגבל, רשאי לבקש מבית המשפט לבטל את ההגבלה על סמך אחת מחמשת העילות הבאות:

  • טעות שנעשתה בבנק.
  • עיקול שהוטל על החשבון ובלבד שהשיק נמשך בטרם קיבל הבנק את הודעת העיקול ולא ניתן היה לפדותו במשך שישים יום מיום קבלת הודעת העיקול.
  • לבעל החשבון היה יסוד סביר להאמין שהבנק יכבד את השיקים, שכן הייתה בחשבון יתרה מספקת או שלבנק הייתה מחויבות לפרעון השיק על סמך הסכם עם הלקוח.
  • הלקוח לא היה מסוגל לטפל בענייניו עקב פגיעה או נזק לרכושו כתוצאה מפעולת איבה, וכתוצאה מכך השיק נדחה.
  • הלקוח מתגורר באזור בו הוכרז מצב חירו.
  • הרשימה אינה רשימה סגורה, ועו"ד המתמחה בביטול הגבלה על החשבון יכול למצוא סיבות נוספות.

כיצד ניתן לערער על הגבלה בחשבון?

ניתן להגיש ערעור על הגבלה בחשבון הבנק תוך 20 יום מיום קבלת ההודעה מהבנק על הגבלת החשבון ולא יאוחר מכך. כאמור, הערעור יוגש לבית משפט השלום בעל סמכות השיפוט באזור סניף הבנק, שביקש להגביל את חשבון הלקוח.

בנוסף, סעיף 11 לחוק שיקים ללא כיסוי מאפשר למי שהגיש ערעור על הגבלת חשבונו לבקש גם צו המונע זמנית את יישום ההגבלה עד לדיון בערעור וההחלטה, החלטה שתאפשר לך להמשיך ולהשתמש בשיקים מבלי שהחשבון יוגבל.

על האפשרות לביטול הגבלה בחשבון במצבי חירום

על פי סעיף 2(א 2) לחוק שיקים ללא כיסוי, אם הוכרז מצב חירום בישראל, בסמכות המפקח על הבנקים למנוע זמנית הגבלת חשבונות בנק עקב צ'קים חוזרים. הוראה זו חלה על כל המדינה או אזורים ספציפיים, ומשך איסור ההגבלה יכול להיות עד 90 יום. איסור ההגבלה יכול להתחיל מהיום שבו המדינה מכריזה על מצב חירום ועליו להסתיים תוך 30 יום לאחר סיום מצב החירום.

כיצד ניתן למנוע הגבלות בחשבון הבנק מלכתחילה?

כדי למנוע הגבלת חשבון בנק, חשוב להקפיד על תנאי השימוש בחשבון הבנק ולעמוד בכל החוקים והתקנות הרלוונטיים. הדבר כולל שמירה על יתרה מספקת בעו"ש, אי חריגה ממגבלות המשיכה והימנעות מהשתתפות בפעילויות חשודות או בלתי חוקיות. כדאי גם ליצור קשר עם הבנק אם אתם צופים בעיות כלשהן או שיש לכם שאלות כלשהן לגבי חשבונכם.

חשיבות הפנייה לעו"ד חובות בהגשת בקשה לביטול הגבלה בחשבון הבנק

חיוני לפנות לייעוץ משפטי מעו"ד המתמחה בתחום הגבלת חשבון, אם חשבון הבנק שלכם הוגבל עקב צ'קים חוזרים. עורך הדין יכול לבחון אפשרות להגשת ערעור ובקשת הסרה זמנית של ההגבלה. ככל שתקדימו לפנות לייעוץ משפטי ולהגיש ערעור, כך תגרום ההגבלה פחות נזק. אםחשבון הבנק שלכם הוגבל, מומלץ להתייעץ ללא דיחוי עם עורך דין שמעון גיגי.

לסיכום: הדרך הנכונה להגשת בקשת ביטול הגבלה בעקבות שיקים שחזרו היא בעזרת עו"ד לביטול הגבלה על חשבון בנק

מתמודדים עם הגבלה בחשבון הבנק שלכם ותוהים איך כדאי לכם לפעול על מנת שתוסר? הדרך הטובה והיעילה ביותר לטפל בנושא היא באמצעות הגשת בקשה לביטול ההגבלה בעזרת עורך דין המתמחה בתחום

משרד עו"ד שמעון גיגי מספק ליווי משפטי שוטף לבעלי עסקים בנושאים משפטיים הרלווטנים לבעלי עסקים, כגון תביעות כספיות / ייצוגיות, דיני עבודה גביה וכד' עו"ד שמעון גיגי בעל ניסיון רב בטיפול במקרים של הגבלת חשבון בנק, עם רקורד של הצלחה בהגשת ערעורים מיידית ברגע שלקוחותינו מקבלים הודעה על ההגבלה.

במקרים רבים, ערעורים אלו הביאו להסרה מיידית של הגבלת חשבון הבנק תוך מספר שעות בלבד. לסיוע בהסרת הגבלה בחשבונכם – פנו אלינו בהקדם.

 

שאלות ותשובות בנושא ביטול הגבלה

הגבלה על חשבון הבנק שלכם עלולה לגרום נזק משמעותי לדירוג האשראי של בעל החשבון, והדבר בעייתי במיוחד אם מדובר בלקוח עסקי. לאור זאת, מומלץ להיעזר בעורך דין חובות מנוסה שיתערב במהירות וביעילות על מנת להסיר את ההגבלה. 

תקופת ההגבלה היא שנה, במהלכה אסור ללקוח המוגבל להוציא צ'קים נוספים מהחשבון המוגבל, אך הוא עדיין יכול לבצע פעולות במזומן, להפקיד כספים ולבצע פעולות נוספות למעט הנפקת צ'קים. 

לא. אם ללקוח מוגבל יש חשבון בנק אחר שאינו מוגבל, הוא עדיין יכול להנפיק צ'קים מחשבון זה. יחד עם זאת, אותו אדם לא יוכל לפתוח חשבון בנק חדש המאפשר משיכת צ'קים מכל בנק. יתר על כן, הלקוח המוגבל לא יוכל לשמש כעורך דין או מורשה חתימה בחשבון חדש אשר מאפשר משיכת צ'קים, אלא יוכל לפתוח חשבון בנק חדש רק לטובת עסקאות במזומן.

החוק קובע שלא נאסר על הבנקים להנפיק כרטיס אשראי ללקוח מוגבל, אך יש להם סמכות לבטל את כרטיס האשראי, ואף לשלול אשראי ללקוח, גם לאחר סיום תקופת ההגבלה – לפי שיקול דעתם. מדובר בהחלטות עסקיות שהבנקים עשויים לקבל בהתבסס על מצבו הכלכלי הרעוע של הלקוח, שהוביל להחזרת הצ'קים ולהגבלת חשבון הבנק שלו מלכתחילה.

 

ביטול הגבלה
ביטול הגבלה

מאמרים בנושא ביטול הגבלה

ביטול הגבלה בחשבון הבנק

קיבלת הודעה מהבנק שחשבונך עומד בפני הגבלה? בתקופה האחרונה עם התמשכות מלחמת חרבות ברזל, בעלי עסקים רבים חווים ירידה בהכנסות, דבר שמביא לפגיעה תזרימית בחשבון

קרא עוד

עורך דין ביטול הגבלה

זה יכול לקרות כמעט לכל אחד מאתנו, הודעה מספק, או מישהו שנתתם לו צ'ק, והצ'ק חזר, כצ'ק ללא כיסוי או בכינוי הבנקאי א.כ.מ (אין כיסוי

קרא עוד

צ'ק חוזר – מה עושים?

כולנו משתמשים בצ'קים: הם מהווים דרך פשוטה ונוחה לפרוס תשלומים לאורך זמן או לחלופין, לפדות סכום גבוה בבת-אחת. אף על פי שכיום קיימות אינספור דרכים

קרא עוד

ביטול הגבלה בבנק

חשבון בנק מוגבל הוא מצב שאף אחד, במיוחד בעל עסק אינו רוצה להגיע אליו, אך פעמים רבות אי-אפשר להימנע ממנו עקב קושי כלכלי אישי או

קרא עוד
תרצה לחזור לחלק מסוים בעמוד
מחבר המאמר
שמעון גיגי עורך דין
עורך דין שמעון גיגי

המחבר הוא עורך דין מקצועי לענייני תובענות ייצוגיות, ביטולי הגבלות, דיני עבודה, חברות ומקרקעין. ייצוג לקוחות בבית משפט, ייעוץ מקצועי, וליווי אישי, הם העקרונות המובילים של המשרד, אשר צבר הצלחות לא מעטות ברבות השנים. מוזמנים להצטרף להצלחה.