Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 26 ביקורות
js_loader

תביעות ייצוגיות

תובענה ייצוגית היא הליך משפטי שבו קבוצת אנשים מגישה תביעה בשם קבוצה גדולה יותר של אנשים שהושפעו כמוהם מהתנהגות הנתבע, המשמשת כעילת תביעה. תוצאת המשפט חלה על כל חברי הקבוצה, כאילו היו צד בתביעה. במדריך הבא, עו"ד שמעון גיגי יסביר על הנסיבות שמאפשרות הגשת תובענות ייצוגיות, הגורמים שניתן לתבוע, שלבי התהליך והתועלת בייעוץ משפטי מעו"ד תביעות ייצוגיות מנוסה.

תביעות ייצוגיות בישראל – קווים לדמותן

בישראל תביעות ייצוגיות ידועות בשם "תובענות ייצוגיות" והן כפופות לחוק תובענות ייצוגיות משנת 2006. סוגים אלו של תביעות מאפשרות לקבוצת אנשים להגיש תביעה לבית המשפט כישות מייצגת אחת, במקום שכל פרט ידרש להגיש תביעה נפרדת. התביעה הייצוגית יכולה להיות מוגשת על ידי אדם בודד, קבוצה או ארגון שאיננו פוליטי ופועל בשם הקבוצה הנפגעת.

באילו נסיבות ניתן להגיש תביעה ייצוגית בישראל?

הגשת תובענות ייצוגיות יכולה להתבצע במגוון נסיבות שבהן קבוצת אנשים נפגעה מאותו נאשם או נאשמים. להלן כמה דוגמאות למקרים המתאימים להגשת תביעה ייצוגית:

 • פגיעה צרכנית – למשל, בעקבות מכירת מוצרים פגומים או פרסום כוזב.
 • פגיעה ממפגעים סביבתיים – כדוגמת מקרה בו קבוצת אנשים הושפעה מזיהום או מנזקים סביבתיים אחרים.
 • הונאה בניירות ערך – מקרים שבהם קבוצת משקיעים הוטעתה או הונתה על ידי חברה או נציגיה.
 • הפרת זכויות עובדים – כגון מקרי אפליה או הפרת דיני עבודה הנוגעים לשכר או שעות העסקה.

לא כל מקרה מתאים בהכרח לתביעה ייצוגית. על בית המשפט לאשר את התובענה בכפוף לשיקולים כמו קיומן של תביעות דומות, מוצדקות טענות התובע, גודל הקבוצה המיוצגת בידי התובע הייצוגי ויעילות ההליך המשפטי כאמצעי לפתרון המחלוקת. לכן חשוב לבחור בעו"ד תביעות ייצוגיות בהתאם לדיסציפלינה המשפטית הרלוונטית למקרה. עבור תובע מסוים, עורך דין דיני עבודה הוא הכתובת, בעוד שבמקרה אחר – יידרש ייעוץ מטעם עורך דין גביית חובות.

את מי אפשרי לתבוע במסגרת תביעות ייצוגיות בישראל?

ככלל, ניתן להגיש תביעה ייצוגית כנגד כל אדם או גורם שלכאורה גרמו נזק לקבוצת אנשים. זה יכול לכלול אנשים פרטיים, חברות מסחריות, רשויות מקומיות, משרדים ממשלתיים וגופים אחרים. הנתבע/ים בתובענה ייצוגית נדרשים לשאת באחריות משותפת כלפי קבוצת הפרטים העומדים מאחורי התביעה. כלומר הנזק שנגרם לכל פרט בקבוצה הוא תוצאה של פעולות זהות או דומות של הנתבע/ים.

במה נבדלות תביעות ייצוגיות מתביעות אזרחיות מסוגים אחרים?

תביעה ייצוגית שונה מתביעה אזרחית רגילה בכמה אופנים עיקריים:

 • ייצוג: בתביעה ייצוגית, הנתבע מובא לדין בשם כלל הקבוצה ולא רק מול מי שיזם את ההליך, כאשר בתביעה אזרחית רגילה, כל אדם מייצג את עצמו בלבד.
 • אישור: בטרם ניתן להמשיך בתביעה ייצוגית, על בית המשפט לאשר את התובענה בעוד שבתביעה אזרחית רגילה, אין תהליך אישור.
 • הודעה: בתביעה ייצוגית, יש למסור הודעה לחברי הקבוצה הפוטנציאליים על התביעה ועל זכויותיהם לצאת מהקבוצה. בתביעה אזרחית רגילה ניתנת הודעה לצדדים לתביעה בלבד.
 • סעד: אם תובענ ייצוגי זוכה בתביעה, בית המשפט נותן פסק דין לטובת כל הקבוצה ופוסק פיצויים או סעד אחר לחבריה. בתביעה אזרחית רגילה, הסעד ניתן רק לתובע כפרט.

איך מגישים תביעות ייצוגיות? שלבי התהליך להגשת תביעה ייצוגית בישראל

בישראל, תובענה ייצוגית יכולה להיות מוגשת על ידי יחיד או קבוצת אנשים בשם קבוצה גדולה יותר של פרטים שנפגעו מהתנהגות זהה או דומה של נתבע. השלב הראשון בהגשת תובענה ייצוגית הוא הכנת תביעה הכוללת תיאור מפורט של עובדות המקרה, הטענות המשפטיות המועלות והסעד המבוקש. את התביעה יש להגיש לבית המשפט המתאים וכן לנתבעים.

לאחר הגשת התובענה, בית המשפט יחליט אם לאשר אותה בתור תביעה ייצוגית, ורק לאחר מכן – בכפוף לאישורה, יתבצע דיון בתביעה לגופו של עניין. במקרים מסוימים, בית המשפט עשוי להיעתר לבקשה להוצאת צו גילוי ועיון במסמכים עוד בשלב הדיון בבקשה לאישור התובענה בתור תביעה ייצוגית.

במהלך תהליך הגילוי, שני הצדדים יציגו ראיות והצהרות לתמיכה בעמדותיהם. לאחר הגילוי, בדרך כלל יגישו הצדדים בקשות לסדר דין מקוצר ו/או משפט, והשופט יחליט אם יש צורך במשפט או לא. אם השופט יחליט כי יש צורך במשפט, יתקיים דיון משפטי שלאחריו ייתן השופט פסק דין בתיק.

במידה והתביעה הייצוגית תצליח, בית המשפט ייתן פסק דין לטובת התובעים ויפסוק לטובתם פיצויים או סעד חלופי. על פסק הדין בתביעה ייצוגית רשאי לערער כל אחד מהצדדים.

מעוניינים להגיש תובענה ייצוגית? עורך דין שמעון גיגי, יסייע לכם לבדוק את סיכויי ההצלחה בתביעה מבעוד מועד ולהיערך בצורה הטובה ביותר להגשתה. לפרטים נוספים – מלאו את פרטי יצירת הקשר שלכם כאן, ונציג מטעם משרדנו יצור עמכם קשר לתיאום פגישת ייעוץ דיסקרטית בהקדם האפשרי.

האם הגשת תובענה ייצוגית משתלמת לאדם שיוזם את התהליך?

הגשת תביעה ייצוגית או "תובענה ייצוגית", היא מהלך שעשוי להניב למי שיוזם אותו מספר תועלות. ראשית, תובענות ייצוגיות מאפשרות לקבוצת אנשים בעלי עילות תביעה דומות, להגיש תביעה בודדת, במקום שכל אדם יצטרך להגיש תביעה נפרדת. הדבר יכול להיות יעיל וחסכוני יותר עבור הקבוצה כולה, שכן ניתן לחלק את עלויות התביעה בין כל חברי הקבוצה.

שנית, התובענה הייצוגית מאפשרת ליחיד שיזם את הפעולה למלא תפקיד מרכזי בתביעה ולטעון למען זכויות הקבוצה. כמו כן, הנציג זכאי להיות נוכח בכל ישיבות בית המשפט ויכול להיות חבר בצוות המשפטי המייצג את הקבוצה.

לבסוף, במידה והתביעה תזכה, זכאי התובע הייצוגי לפיצוי ובמקרים מסוימים אף לשכר טרחה בגין תפקידו בתיק.

כמה עולה להגיש תביעה ייצוגית במדינת ישראל?

שכר הטרחה של עורכי הדין המייצגים את התובעים משולם על ידי החברה הנתבעת, בהתאם לסכום שפוסק בית המשפט, בדרך כלל כנגזרת מסכום הפיצוי, כך שהתובע הייצוגי או חברי הקבוצה אינם נדרשים לשלם שכר טרחה כלל.

יתירה מזו, אם התביעה התבררה כמוצדקת ובית המשפט פוסק פיצוי לטובת חברי הקבוצה, הוא פוסק גם גמול כספי לתובע הייצוגי שטרח בשביל כל הקבוצה.

האם קיים סיכון בהגשת תביעה ייצוגית?

הסיכון בהגשת תביעה ייצוגית משתנה ממקרה למקרה בהתאם לצדדים המעורבים בו. תובענות ייצוגיות אמנם יכולות להוות כלי רב עוצמה עבור יחידים וקבוצות החפצים בעשיית צדק והשגת פיצוי על נזק שנגרם להם בידי גורמים מסחריים או ישות אחרת. אך הן יכולות להיות גם מורכבות ותובעניות מאוד בזמן. עם הסיכונים הפוטנציאליים בהגשת תביעה ייצוגית יש לקחת בחשבון את האפשרות להליך משפטי ארוך, צורך במשאבים כספיים משמעותיים למימון התביעה במקרים שנדרש להוכיח את התביעה באמצעות מומחים מיוחדים שיתנו חוות דעת והאפשרות להפסד בתיק. בנוסף, עלות ההליכים המשפטיים עשויה להיות גבוהה והצד המפסיד עלול להידרש לשלם את הוצאות המשפט של הצד השני.

חשיבות הייעוץ המשפטי מעו"ד תביעות ייצוגיות מנוסה בהגשת תובענה ייצוגית

התייעצות עם עו"ד תביעות ייצוגיות מנוסה לפני הגשת תביעה ייצוגית, היא חשובה מכמה סיבות:

 1. עורך דין מנוסה יוכל להעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה, ולזהות בעיות משפטיות פוטנציאליות או קשיים שעלולים להתעורר בהליך המשפטי.
 2. עו"ד טוב לתובענות ייצוגיות יוכל לסייע בניסוח התביעה ואיסוף הראיות הנדרשות לחיזוק טענות התביעה. הדבר יכול להיות קריטי לשכנוע בית המשפט לאישור התביעה הקבוצתית כמו גם לשכנוע הנתבעים להסדרת המחלוקת ומתן פיצוי לשביעות רצונם של התובעים.
 3. עו"ד תביעה ייצוגית יודע לכוון את התובעים בהליך המשפטי, להנחות אותם לגבי הדרישות המורכבות הקשורות בטיפול בתובענה ולייצג את התובעים בבית המשפט, וכן במשא ומתן מול הנתבעים.
 4. עורכי דין מנוסים לתובענות ייצוגיות יודעים לייעץ ללקוחותיהם לגבי העלויות והיתרונות הפוטנציאליים של התדיינות משפטית ביחס לחלופות שעשויות להיות זמינות להם.

לבסוף, עורך דין מנוסה יוכל לייעץ לכם לגבי הסיכונים וההשלכות המשפטיות הפוטנציאליות הקשורות בתביעות אלו, לרבות הסיכון לתביעות נגדיות והצורך לעמוד במועדים ובדרישות שהגדיר בית המשפט.

לסיכום: הדרך הנכונה להגשת תביעות ייצוגיות

תובענות ייצוגיות הן מורכבות ונוטות להתארך, וקשה לחזות בדיוק כמה זמן ייקח עד להכרעה בתיק ספציפי. לכן הדרך הנכונה להגשת תביעה ייצוגית, היא על ידי פנייה להתייעצות מקדימה עם עו"ד שמעון גיגי המתמחה בליווי תביעות ייצוגיות, יוכל לבחון למענכם את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בתיק ולהכין אתכם מראש להליך.

משרד עו"ד שמעון גיגי סייע בהגשת תביעות ייצוגיות רבות בישראל וצבר הצלחות רבות לטובת מיוצגיו. לבדיקת סיכויי ההצלחה בתיק שלכם – פנו כבר עכשיו למשרדנו ובדקו את ההיתכנות להגשת תביעתכם.

שאלות ותשובות בנושא תביעות ייצוגיות

האפשרות להליך משפטי מתמשך, צורך במשאבים כספיים רבים למימון התביעה ואפשרות לתוצאה שלילית בתיק, הם בין החסרונות הפוטנציאליים בהגשת תובענות ייצוגיות. כמו כן, עלות ההליכים המשפטיים עשויה להיות גבוהה, והצד המפסיד עלול להידרש לשלם את הוצאות המשפט של הצד השני.

ישנם ארבעה שלבים עיקריים בהגשת תובענה ייצוגית והם: הכנת תיק התביעה ואיסוף הראיות התומכות, הגשת הבקשה לאישור התובענה הייצוגית לבית המשפט, ההליך המשפטי עצמו, מתן פסק הדין מטעם בית המשפט וקבלת הפיצוי הנדרש לזוכים בתיק.

משך הזמן שלוקח הטיפול בתובענה ייצוגית בישראל יכול להשתנות במידה רבה בהתאם למספר גורמים כגון מורכבות התיק, מספר הצדדים המעורבים והעומס על בית המשפט. בדרך כלל, הטיפול בתביעות הייצוגיות אורך מספר שנים עד למתן פסק הדין.

תביעות ייצוגיות
תביעות ייצוגיות

מאמרים בנושא תביעות ייצוגיות

מהי תביעה ייצוגית

מהי תביעה ייצוגית התביעה הייצוגית היא כלי חשוב המאפשר לאדם בודד לייצג קבוצה שלמה מבלי לבקש את רשותם ולהגיש תביעה משפטית אחת כנגד חברה או

קרא עוד

תביעה ייצוגית פנגו

תביעה ייצוגית היא מכשיר המעניקה מערכת המשפט בידי היחיד או האזרח הקטן על מנת לטפל בעוולות המתבצעות על ידי גורמי שלטון או גופי ענק אשר

קרא עוד

תביעה ייצוגית סלקום

תביעה ייצוגית היא הליך מורכב אשר יש לו קשיים מובנים. התביעה הייצוגית בעיקרה היא תביעה כנגד ארגון גדול או גוף שלטוני הפועל באופן לא הוגן

קרא עוד

תביעה ייצוגית הוט

  תביעה ייצוגית הוא מונח אשר חדר לחיינו בשנים האחרונות. המודעות הצרכנית והרצון של האזרח לעמוד על זכויותיו מוצאים באפשרות התביעה הייצוגית כלי יעיל להתמודדות

קרא עוד

תביעה ייצוגית גט טקסי

תביעות ייצוגיות ן מכשיר בידי הצרכן. לא כל אחד מודע אליו ולא כל אחד יודע כיצד לעשות בו שימוש. התביעה הייצוגית מופעךת כנגד ארגונים כלכליים

קרא עוד

פנקס תובענות ייצוגיות

כשמדברים על תובענות ייצוגיות, אין ספק שיש כמה פרטים חשובים שחובה עליכם לדעת. אחד מהפרטים הללו זה פנקס התובענות הייצוגיות. או בשפה העממית יותר, תביעות

קרא עוד

תביעה ייצוגית תנאים

תביעות ייצוגיות הפכו נפוצות יותר ויותר כאמצעי ליחידים עם תלונות דומות לחפש צדק באופן קולקטיבי. תביעות אלו נותנות מענה יעיל ומעשי למחלוקות משפטיות רחבות היקף.

קרא עוד

חוק התובענות הייצוגיות

כשמדברים על תובענות ייצוגיות, אין יותר מתאים מלהתחיל מהמקור, מחוק התובענות הייצוגיות. מה הוא בדיוק בא להסדיר? מה הפרטים החשובים שיש בו? ובאופן כללי –

קרא עוד

תביעה ייצוגית נגישות אתרים

בשנים האחרונות נושא הנגשת אתרים זוכה לתשומת לב משמעותית, מה שהוביל לעלייה בתביעות ייצוגיות. עם ההסתמכות הגוברת על האינטרנט עבור פעילויות שונות, וכן החובה שמופיעה

קרא עוד

ייצוגית וולט

כמעט כל חברה גדולה נתקלת בזה. תביעות ייצוגיות. מה זה אומר בדיוק? מה קרה בתביעה ייצוגית וולט? למה צריך עורך דין לענייני תביעות ייצוגיות לפני

קרא עוד

מי עדן תביעה ייצוגית

במהלך השנים, כמו כל חברה גדולה, עברה גם מי עדן מספר תביעות ייצוגיות. בין אם זה בשנת 2014 כשנוהלה מול מי עדן תביעה ייצוגית ביחס

קרא עוד

תביעה ייצוגית ביטוח

תובענה ייצוגית משמעה הליך משפטי שבו אדם אחד או יותר, מגישים תביעה כנגד גוף מסחרי, מנהלי או ממשלתי, בשם מספר רב של אנשים שנפגעו באופן

קרא עוד

הגשת תביעה ייצוגית

הגשת תביעה ייצוגית הינה הליך משפטי שבמסגרתו יכולה קבוצת אנשים לתבוע במשותף פיצוי ו/או תיקון עוולה מגורם מסחרי, מינהלי או ממשלתי, בגין נזקים או עוולות

קרא עוד

אישור תובענה ייצוגית

על מנת להגיש תביעה ייצוגית בישראל, התיק נדרש בראש ובראשונה לעמוד במספר קריטריונים בסיסיים לאישור תובענה ייצוגית, כפי שנקבעו בחוק תביעות ייצוגיות משנת 2006. במאמר

קרא עוד

איך מגישים תביעה ייצוגית

אנשים רבים בישראל תוהים איך מגישים תביעה ייצוגית, בעקבות עוול שהם חשים שנעשה להם על ידי גוף מסחרי או ציבורי. בשורות הבאות עורך דין תביעות

קרא עוד

תביעות ייצוגיות נגד חברות

תביעות ייצוגיות נגד חברות, הידועות גם בשם תובענות ייצוגיות, הן הליכים משפטיים אשר במסגרתם קבוצת אנשים תובעת חברה ביחד (לרוב מדובר על גוף מסחרי) בגין

קרא עוד
לשיתוף לחצו:
תרצה לחזור לחלק מסוים בעמוד
מחבר המאמר
שמעון גיגי עורך דין
עורך דין שמעון גיגי

המחבר הוא עורך דין מקצועי לענייני תובענות ייצוגיות, ביטולי הגבלות, דיני עבודה, חברות ומקרקעין. ייצוג לקוחות בבית משפט, ייעוץ מקצועי, וליווי אישי, הם העקרונות המובילים של המשרד, אשר צבר הצלחות לא מעטות ברבות השנים. מוזמנים להצטרף להצלחה.